Recykling tworzyw sztucznych w Europie po wejściu w życie nowych przepisów Chin
Wraz z początkiem roku 2018 w życie wszedł zakaz importu do Chin 24 rodzajów odpadów z czterech głównych kategorii : plastików (w tym butelek PET) , niesegregowanej makulatury, odpadów wydobywczych i tekstylnych. Zaostrzono również kontrole jakości wszystkich innych odpadów.
Według informacji podanej przez Genpeace tylko w 2012 r, Chiny przyjęły 56 % globalnych odpadów plastikowych.
Już w 2013 r w Chinach ruszyła 10-miesięczna kampania :”Zielone ogrodzenie”. Przez cały okres jej trwania udało się zapobiec przyjęcia ponad 58 tys. ton substancji szkodliwych w tym toksycznych znajdujących się w odpadach z zagranicy stąd też decyzja o ustanowieniu zakazu.
Podyktowane troską o środowisko obostrzenia nie zmieniają sytuacji,iż od ponad 25 lat krajowa gospodarka Chin potrzebuje tanich surowców, a zagraniczne odpady stanowią surowiec lepszej jakości od tych krajowych.
W odpowiedzi na te zmiany Parlament Europejski ogłosił już w styczniu strategię która zakłada, iż do 2030 r utylizacja odpadów plastikowych opakowaniowych będzie się utrzymywać na poziomie 55%, a wszystkie rodzaje opakowań będą nadawały się do recyklingu. Jednocześnie zostanie wprowadzony zakaz składowania selektywnie zbieranych odpadów.
Największym eksporterem odpadów plastikowych do Chin była do tej pory Irlandia utrzymując poziom wysyłki na poziomie 95%, tuż za nią plasuje się Wielka Brytania która podobnie do irlandii nie ma możliwości przetwarzania śmieci w swoim kraju.
Pod koniec 2017 r zaobserwowano dwukrotne zwiększenie importu odpadów plastikowych do Malezji,a także do Indonezji, Indii,Tajlandii i Wietnamu gdzie już w styczniu przestano wydawać pozwolenia importowe. Również władze Malezji nie pozostały bierne na zaistniałą sytuację uchwalając prawo wg ktorego importerzy odpadów muszą uzyskać zgody środowiskowe.
Wysyłanie śmieci w kierunku krajów azjatykich i tak nie rozwiązuje problemu gdyż mogą one przyjąć mniej niż jedną trzecią tego co wcześniej wysyłaliśmy do Chin.
Obowiązujące w Chinach nowe przepisy zmuszają kraje europejskie, które do tej pory eksportowały swoje odpady do państwa środka, do rozwijania systemu recyklingu tak aby generowały mniej odpadów i można je było zagospodarować w kraju wytwarzania poprzez produkcję gotowego surowca.
ARGUS MASZYNY 27-03-2018